Coś dla miłośników polskiej mowy

W swoim czasie nieodżałowany ks. Józef Tischner  powiedział w parę lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, że w każdym z nas pozostało coś z Homo sovieticus (termin po raz pierwszy użyty bodajże przez rosyjskiego dysydenta Zinowiewa w latach 70.). Zapewne wtedy co niektórzy w kraju i na emigracji (tacy, od których na prawo jest już tylko goła ściana)  zareagowali na tą wypowiedź: Niechże on tak pisze, ale w swoim tylko imieniu. Później jednak ks. J.T.skonstatował, że coraz bardziej licznieszym typem Polaka staje się Homo eroticus.

A jak doszedł do takiego wniosku? Zauważył, jak bardzo często słyszy się – w miejscach publicznych, w tramwajach, w autobusach –  krótki zwrot “Ja pierd ...”. Głównie męskimi głosami wypowiadany (tenor, bas, bas-baryton ...), ale coraz częściej – w ramach procesu emancypacji – wypowiadany również i kobiecymi głosami (soprano, mezzo soprano, soprano alto ...). A do tego dodaje się jeszcze

Czytaj więcej...

Gafy i kwiatki pewnych wypowiedzi ...

... naszych decydentów, w przeszłości i obecnie.

Cofnijmy się w czasie do roku 2014. Ówczesny premier, Donald Tusk, obiecywał nam, że już za parę lat Polska będzie samowystarczalna pod względem zasobów gazu ziemnego, a kilka lat później będzie “Kuwejtem Europy” i w ten sposób Europa będzie uniezależniona od dostaw gazu z Rosji, uniknie więc jej szantażu przez przykręcenie kurka gazowego. Z jakąż radością to ogłosił...

Czytaj więcej...

Post wakacyjne blues

W Albercie w dc. trwa katastrofalna (już tak teraz można powiedzieć) susza. I nie zanosi się na zmianę. Na szczęście nie mamy tu (jeszcze?) pożarów lasów, ale niektóre regiony Brytyjskiej Kolumbii po prostu płoną. A w zależności od kierunku wiatru swąd tych pożarów dociera do Calgary. Pożarów lasów w Albercie  nie mamy, ale mamy je już w Saskatchewan i w Manitobie. Kwestia czasu kiedy w Albercie? Już dawno ewakuowano ośrodek narciarski Sunshine (hotel górski w lecie), obecnie ewakuacji podlega Park Narodowy Waterton z powodu pożarów w Montanie. A ostatnio mamy nowe pożary w Oregonie i w Utah - Alberta jest więc otoczona pożarami.

Czytaj więcej...

Króla Salomona Pieśń nad pieśniami (Cz.2)

 

Szanowni Państwo,

 

Do czytania poniższego artykułu proponuję podkład muzyczny – utwór renesansowego kompozytora  Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525 – 1594) nt. Piesni nad pieśniami. Aczkolwiek autor zadedykował go ówczesnemu papieżowi, Grzegorzowi XIII, zdawał sobie jednak sprawę, że ten nowy typ muzyki sakralnej (co niektórzy wtedy kontestowali, czy to można nazwać muzyką sakralną ...) zapewne niełatwo zostanie zaakceptowany. Stało się jednak inaczej (choć nie bez oporów) i tak powstała rzymska szkoła muzycznej kompozycji.

 

Jest to świecki utwór, ale gloryfikujący miłość Boga do człowieka, utwór liryczny i   dramatyczny zarazem.

 

Słuchając tego nagrania, wczujmy się w nastrój renesansowej muzyki, a czytając tekst, wczujmy się w nastrój o kilkanaście wieków starszej Canticum Canticorum Salomonis. Życzę dobrego odbioru.

 

                Chrześcijaństwo też uważa Pieśń nad Pieśniami za integralną część Biblii. Wspomnę tu o jej przekładzie księdza Jakuba Wujka z 1599r. Jego  Biblia jest jest pięknym przykładem dzieła literackiego z czasów złotego wieku pisarstwa polskiego, jakim był wiek XVI. Na jej stylu i pisowni kształtowały się podstawy polskiej teologii i biblijnej terminologii. Badacze literatury twierdzą, że Biblia ks.Wujka w dużym stopniu wpłynęła na twórczość wielu naszych poetów, m.in. Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Wyspiańskiego … Przytaczam wybrane fragmenty „Pieśni nad Pieśniami” którą po hebrajsku Szir Haszirim zowią” :

                Rozdział I

                Niech mię pocałuje pocałowaniem ust swoich,

                Bo lepsze są piersi twe nad wino,

                   Woniejące olejkami najwyborniejszymi

                Jeździe mojej w woziech faraonowych

                   Przyrównałem cię przyjaciółko moja

                Piękne są jagody lica twego jako synogarlice:

                   Szyja twoja jako klejnoty.

                Snopek mirry jest miły mój,

                Między piersiami mojemi mieszkać będzie.

                   Grono cypru mi miły mój

                   W winnicach Engaddi.

                Otoś ty jest piękny, miły mój, i wdzięczny.

                Łóżko nasze kwiecia pełne …

Czytaj więcej...

Calgaryjska Polonia spływa w dół ...

... w dół Bow River. Ale najpierw płynęła w górę rzeki, z Banff i do Banff, tak for the heca and draka. A że Kanada jest krajem dwujęzykowym, więc było to też pour la hec.

Ale przede wszystkim spływ ten, zorganizowany przez Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie, odbył się dla uczczenia 150. lecia Kanady jako państwa. I nie spływała cała nasza Polonia lecz tylko jej wodniacka szpica – 24 osoby w dwóch kanadyjkach i trzy w kajakach. Można i w taki sposób patriotycznie tę rocznicę uczcić, no i dobre ...

Przewodnik i sternik załogi z Banff Canoe Association wprowadził nas krótko w tajemnice wiosłowania w kanadyjkach, wspomniał też coś o przyrodzie Parku Narodowego Banff.

Czytaj więcej...

Kabaret, niestety, polski

Na podstawie  wielu doniesień nt. bieżącej sytuacji w Polsce możnaby wyciągnąć wniosek, że zaistniało u nas zagrożenie demokracji, że szykują nam się rządy autorytarne, np. w stylu obecnego rządu na Węgrzech (premier Orban, partia Fidesz). A w związku z zamieszaniem wokół Trybunału Konstytucyjnego  możnaby też wyciągnąc wniosek, że trzy podstawowe składniki demokracji parlamentarnej ( i wzajemnie od siebie niezależne) – władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza – są zagrożone przez obecny rząd. Otóż uroczyście ogłaszam (i z pełną odpowiedzialnością za moje słowa), że trójpodział władzy u nas istnieje i nawet ma się całkie dobrze. Dobitnie ilustruje to poniższe zdjęcie:

 

Monteskiusz, sztandarowa postać epoki Oświecenia, autor traktatu “O duchu praw”, w którym  opracował tę powszechnie w demokracjach parlamentarnych (rzeczywistych, a nie pozornych)

Czytaj więcej...

Porównanie dwóch incydentów

Jednego z USA, niedawnego i drugiego z Polski sprzed kilkunastu lat.

10 maja br. prezydent Trump spotkał się w Białym Domu z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Siergiejem Ławrowem. Amerykańkich dziennikarzy nie dopuszczono na to spotkanie, dopuszczono natomiast dziennikarzy z agencji TASS (sic!), która przekazała do publicznej wiadomości poniższe zdjęcie:

 Trump przekazał wtedy Ławrowowi poufne informacje, m.in. tajne dane wywiadowcze nt. islamskiego

Czytaj więcej...

Na Nowy Rok – zdjęcie #1 roku 2016

Jakże często sztuka fotografowania polega na łucie szczęścia – być właśnie tam i w tym momencie. No i mieć dobry refleks – szybko ująć aparat fotograficzny. Niczym kowboj na Dzikim Zachodzie łapiący za rewolwer.

I takim własnie kowbojskim refleksem popisał się ktoś w Polsce ...

Różne mogą być interpretacje tego zdjęcia. Można np. powiedzieć, że to przecież czysty przypadek. Z teorii rachunku

Czytaj więcej...

Refleksje Pasyjne i Wielkanocne ... z malarstwem, muzyką i pieśnią w tle.

Szanowni Państwo,

 

   Zapewne każdy z nas w okresie ważnych świąt kościelnych kojarzy sobie z nimi jakieś dzieła dawnych malarzy, mistrzów pędzla. Bardzo często wybór tu pada na malarzy Renesansu, lub baroku,w zależności od upodobań.

Sugeruję podzielić czytanie refleksji na dwa etapy – część 1, pasyjną, przeznaczoną do czytania  czasie Wielkiego Postu a część 2 w okresie wielkanocnym. Przy lekturze sugeruję wysłuchanie  arcydzieł muzyki sakralnej. Warto też podłączyć dodatkowe głośniki do komputera.

 

Część 1

 

Przy lekturze poniższego tekstu sugeruję Państwu wysłuchanie “Pasji wg św. Mateusza”, J.S. Bacha, geniusza muzycznego wszech czasów. Jest to kompozycja  w podniosłym , spokojnym nastroju, pełna kontemplacji. Jest dramatyczną, ale jednocześnie prostą, w pełni ukazującą poetycki zmysł Bacha.

Czytaj więcej...

Sytuacja w Polsce i osobliwe zdarzenie ornitologiczne.

Sytuacja w Polsce i osobliwe zdarzenie ornitologiczne.

Od kilku miesięcy kraj nasz znów od czasu do czasu, a ostatnio raczej coraz częściej, figuruje w europejskich mediach informacyjnych. A i w kanadyjskiej TV też.

Zaczęło się od blokady mównicy sejmowej przez posłów opozycji

Foto pt. Udaremniony pucz – Nasz Dziennik (pismo ściśle związane z Radiem Maryja) dnia 17 grudnia

Czytaj więcej...