Porównanie dwóch incydentów

Jednego z USA, niedawnego i drugiego z Polski sprzed kilkunastu lat.

10 maja br. prezydent Trump spotkał się w Białym Domu z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Siergiejem Ławrowem. Amerykańkich dziennikarzy nie dopuszczono na to spotkanie, dopuszczono natomiast dziennikarzy z agencji TASS (sic!), która przekazała do publicznej wiadomości poniższe zdjęcie:

 Trump przekazał wtedy Ławrowowi poufne informacje, m.in. tajne dane wywiadowcze nt. islamskiego

Czytaj więcej...

Na Nowy Rok – zdjęcie #1 roku 2016

Jakże często sztuka fotografowania polega na łucie szczęścia – być właśnie tam i w tym momencie. No i mieć dobry refleks – szybko ująć aparat fotograficzny. Niczym kowboj na Dzikim Zachodzie łapiący za rewolwer.

I takim własnie kowbojskim refleksem popisał się ktoś w Polsce ...

Różne mogą być interpretacje tego zdjęcia. Można np. powiedzieć, że to przecież czysty przypadek. Z teorii rachunku

Czytaj więcej...

Refleksje Pasyjne i Wielkanocne ... z malarstwem, muzyką i pieśnią w tle.

Szanowni Państwo,

 

   Zapewne każdy z nas w okresie ważnych świąt kościelnych kojarzy sobie z nimi jakieś dzieła dawnych malarzy, mistrzów pędzla. Bardzo często wybór tu pada na malarzy Renesansu, lub baroku,w zależności od upodobań.

Sugeruję podzielić czytanie refleksji na dwa etapy – część 1, pasyjną, przeznaczoną do czytania  czasie Wielkiego Postu a część 2 w okresie wielkanocnym. Przy lekturze sugeruję wysłuchanie  arcydzieł muzyki sakralnej. Warto też podłączyć dodatkowe głośniki do komputera.

 

Część 1

 

Przy lekturze poniższego tekstu sugeruję Państwu wysłuchanie “Pasji wg św. Mateusza”, J.S. Bacha, geniusza muzycznego wszech czasów. Jest to kompozycja  w podniosłym , spokojnym nastroju, pełna kontemplacji. Jest dramatyczną, ale jednocześnie prostą, w pełni ukazującą poetycki zmysł Bacha.

Czytaj więcej...

Sytuacja w Polsce i osobliwe zdarzenie ornitologiczne.

Sytuacja w Polsce i osobliwe zdarzenie ornitologiczne.

Od kilku miesięcy kraj nasz znów od czasu do czasu, a ostatnio raczej coraz częściej, figuruje w europejskich mediach informacyjnych. A i w kanadyjskiej TV też.

Zaczęło się od blokady mównicy sejmowej przez posłów opozycji

Foto pt. Udaremniony pucz – Nasz Dziennik (pismo ściśle związane z Radiem Maryja) dnia 17 grudnia

Czytaj więcej...

Gafy i kwiatki pewnych wypowiedzi ...

... naszych decydentów, w przeszłości i obecnie.

Cofnijmy się w czasie do roku 2014. Ówczesny premier, Donald Tusk, obiecywał nam, że już za parę lat Polska będzie samowystarczalna pod względem zasobów gazu ziemnego, a kilka lat później będzie “Kuwejtem Europy” i w ten sposób Europa będzie uniezależniona od dostaw gazu z Rosji, uniknie więc jej szantażu przez przykręcenie kurka gazowego. Z jakąż radością to ogłosił...

Czytaj więcej...

Nowy kwiat poezji polskiej

Już od kilku lat świat żyje w konwulsjach wojen na Bliskim i Środkowym Wschodzie, zamachów terrorystycznych, kryzysów imigracyjnych i kryzysu ekonomicznego w wielu krajach. W rządach niektórych krajów europejskich obserwuje się totalitarne tendencje, ma tam miejsce zagrożenie podstawowych wolności demokratycznych, nietolerancja, krzewią się szowinizmy narodowościowe. A tu jeszcze Brexit (a na wiosnę 2017 roku może i Frexit, jeżeli wybory we Francji wygra ultraprawicowy Front National ...) i niespodziewana wygrana Trumpa, po której na arenie geopolitycznej mamy pewność ... niepewności – co też jemu jeszcze wpadnie do głowy? (Niektórzy powiedzą “Co też jemu jeszcze odbije?). Strach padł na Europę ...

No, ale Mr Trump jest Człowiekiem Roku magazynu Time – jako President of Divided States of America.

Czytaj więcej...

Króla Salomona Pieśń nad pieśniami (Cz.2)

 

Szanowni Państwo,

 

Do czytania poniższego artykułu proponuję podkład muzyczny – utwór renesansowego kompozytora  Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525 – 1594) nt. Piesni nad pieśniami. Aczkolwiek autor zadedykował go ówczesnemu papieżowi, Grzegorzowi XIII, zdawał sobie jednak sprawę, że ten nowy typ muzyki sakralnej (co niektórzy wtedy kontestowali, czy to można nazwać muzyką sakralną ...) zapewne niełatwo zostanie zaakceptowany. Stało się jednak inaczej (choć nie bez oporów) i tak powstała rzymska szkoła muzycznej kompozycji.

 

Jest to świecki utwór, ale gloryfikujący miłość Boga do człowieka, utwór liryczny i   dramatyczny zarazem.

 

Słuchając tego nagrania, wczujmy się w nastrój renesansowej muzyki, a czytając tekst, wczujmy się w nastrój o kilkanaście wieków starszej Canticum Canticorum Salomonis. Życzę dobrego odbioru.

 

                Chrześcijaństwo też uważa Pieśń nad Pieśniami za integralną część Biblii. Wspomnę tu o jej przekładzie księdza Jakuba Wujka z 1599r. Jego  Biblia jest jest pięknym przykładem dzieła literackiego z czasów złotego wieku pisarstwa polskiego, jakim był wiek XVI. Na jej stylu i pisowni kształtowały się podstawy polskiej teologii i biblijnej terminologii. Badacze literatury twierdzą, że Biblia ks.Wujka w dużym stopniu wpłynęła na twórczość wielu naszych poetów, m.in. Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Wyspiańskiego … Przytaczam wybrane fragmenty „Pieśni nad Pieśniami” którą po hebrajsku Szir Haszirim zowią” :

                Rozdział I

                Niech mię pocałuje pocałowaniem ust swoich,

                Bo lepsze są piersi twe nad wino,

                   Woniejące olejkami najwyborniejszymi

                Jeździe mojej w woziech faraonowych

                   Przyrównałem cię przyjaciółko moja

                Piękne są jagody lica twego jako synogarlice:

                   Szyja twoja jako klejnoty.

                Snopek mirry jest miły mój,

                Między piersiami mojemi mieszkać będzie.

                   Grono cypru mi miły mój

                   W winnicach Engaddi.

                Otoś ty jest piękny, miły mój, i wdzięczny.

                Łóżko nasze kwiecia pełne …

Czytaj więcej...

Podziękowanie dla Polskiej Fali

W czwartek 24. listopada wysłuchaliśmy ostatniej audycji Polskiej Fali. Prawie 24 lat trwała jej działalność.

Można więc powiedzieć, że mamy tu przypadek dwudziestoczterolatki z przeszłością. I to z jaką przeszłością!

Prowadzący audycję p. Marek Domaradzki ma teraz chwilę do zadumy ale też i do radosnej satysfakcji ze spełnienia bardzo dobrej roboty dla społeczności polonijnej w Calgary. Wielkie dzięki należą się tu p. Markowi za ten trud.

Czytaj więcej...

Kabaret, niestety, polski

Na podstawie  wielu doniesień nt. bieżącej sytuacji w Polsce możnaby wyciągnąć wniosek, że zaistniało u nas zagrożenie demokracji, że szykują nam się rządy autorytarne, np. w stylu obecnego rządu na Węgrzech (premier Orban, partia Fidesz). A w związku z zamieszaniem wokół Trybunału Konstytucyjnego  możnaby też wyciągnąc wniosek, że trzy podstawowe składniki demokracji parlamentarnej ( i wzajemnie od siebie niezależne) – władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza – są zagrożone przez obecny rząd. Otóż uroczyście ogłaszam (i z pełną odpowiedzialnością za moje słowa), że trójpodział władzy u nas istnieje i nawet ma się całkie dobrze. Dobitnie ilustruje to poniższe zdjęcie:

 

Monteskiusz, sztandarowa postać epoki Oświecenia, autor traktatu “O duchu praw”, w którym  opracował tę powszechnie w demokracjach parlamentarnych (rzeczywistych, a nie pozornych)

Czytaj więcej...

Idzie zmiana?

Zmiana czego, gdzie i kiedy? O tym jest w dalszej części artykułu, a na początku wstęp, nieco przydługi, ale to tak dla dobra sprawy.

Wróćmy w czasie do lipca br. Wybrałem się wtedy na kombinowany wyskok kajakowo-rowerowy na i wzdłuż rzeki Bow.  Na rzece kajakiem z Shouldice Park do ZOO, a wzdłuż rzeki z powrotem rowerem na Bow River Pathway do parkingu po samochód.

Po katastrofalnej powodzi w czerwcu 2013 r. Bow już nie jest taka atrakcyjna jak dawniej. Przed powodzią lubiałem spływać bocznymi kanałami, gdzie można było obserwować sporo ptactwa wodnego.Większość tych kanałów została zasypana osadami rzecznymi – otoczakami, żwirem i piaskiem.  A na kilku odcinkach trzeba było umocnić podmyte brzegi, tak więc tam, gdzie dawniej mieliśmy przyrodę w naturalnym stanie – krzaki i drzewa – teraz mamy kamienne umocnienia. Niezbyt to ładne, ale konieczne.

Czytaj więcej...