Sławne Mewy

 

Będąc Mewą, co można zrobić, aby uzyskać popularność, a nawet sławę?

Istnieją co najmniej dwie możliwości.

Przypadek pierwszy: Można zmienić wygląd, stając się oryginalnym. Przykładem jest ptak na poniższym obrazku. 

Mewa-w-sosie-Jun-2016

Źródło

Czytaj więcej...

Monarchy – migrujące motyle

Tak, migrujące motyle. I to migrujące na odległość nawet ponad 3000 kilometrów!

Ale zacznijmy od początku. Monarch, albo monarcha, albo danaid wędrowny (Danaus plexippus, ang. Monarch butterfly) jest gatunkiem z rodziny Nymphalidae (rusałkowate). Występuje na obszarze od Kanady po Argentynę, a także na Hawajach, w Indonezji, Australii i Europie. Długość od głowy do końca odwłoka: do 3 cm. Rozpiętość skrzydeł: maksymalnie 10 cm. Długość życia dorosłego osobnika: 3–4 tygodnie, a pokolenia zimującego: 7–8 miesięcy (to informacja z polskiej Wikipedii).

Samice mają nieco wyraźniejsze ciemne linie na skrzydłach i są trochę mniejsze od samców. Ponadto samca można rozpoznać po dwóch punktach znajdujących się na tylnych skrzydłach, na ciemnych liniach najbliższych tułowia. Punkt taki nazywa się „androconium”. (U niekórych gatunków motyli łuski androconium rozsiewają feromony, ale u monarchów nie pełnią one takiej roli.)

26-Monarchy-1

Czytaj więcej...

Kto chciałby obejrzeć operę „Straszny Dwór”?

  • wystawioną na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie;
  • za darmo;
  • nie wychodząc ze swojego mieszkania.

 

OPERA „STRASZNY DWÓR”

 

Czytaj więcej...

Trochę o sowach, część 3

Na zakończenie poprzedniego odcinka o sowach wspomniałem o kamerze przy dziupli puszczyków w Dobrocinie. Niestety, nie będziemy mogli oglądać sezonu lęgowego u tej pary ptaków. A oto co się stało (cytat ze strony internetowej tvn-meteo)

Czytaj więcej...

Jesteś tchórz !

Anim-Ferret-5

Czytaj więcej...

Jeszcze o ewolucji ptaków

Na wstępie kilka uwag odnoszących się do wspominanego w kilku miejscach artykułu p. Mirosława Ruckiego “Spójrzcie na ptaki niebieskie”. Artykuł ten, niestety, nie jest dostępny na internecie, ale miałem okazję przeczytać go, gdyż był opublikowany w czasopiśmie “Miłujcie się”, Nr 3 / 2014.

Trudno p. Ruckiemu uwierzyć w stopniowe przekształcanie organizmów? A nie trudniej – przypadkiem – uwierzyć w jakieś wywijanie czarodziejską różdżką (choćby alegoryczne) i stworzenie natychmiast czegoś bardzo wyrafinowanego?

Czytaj więcej...

Ciekawostki o ośmiornicach + ...

Słyszałem ostatnio program radiowy, w ramach cyklu „Ideas” (który to cykl obchodzi właśnie 50-lecie swojego istnienia) na CBC, który był połączeniem fragmentów wykładu z wywiadem z wybitną propagatorką wiedzy przyrodniczej Jane Goodall. Ta 81-letnia obecnie Dama (odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego) jest ciągle aktywna, głównie wygłaszając prelekcje, w których opowiada o swoich doświadczeniach.

Czytaj więcej...

Trochę o sowach, część 2

Na początek pokażę krótki filmik, zarejestrowany kilka dni temu na gnieździe puchacza wirginijskiego w Savannah (gniazdo #1, przedstawione w części 1). Rzadko zdarza się zobaczyć ptaka pokazanego w tak atrakcyjny sposób.

Czytaj więcej...

Kto ma najlepsze oczy?

Gdy niedawno zadałem to pytanie znanemu w naszej Polnii publicyście, który ostatnio reklamował tu organizację nazywaną przez niego – i tylko przez niego – KPP, mój rozmówca rozmarzył się i zaczął jednym tchem wymieniać swoje liczne wielbicielki, jak na przykład dziewczynę z jednego z najnowszych swoich artykułów, sąsiadkę z przeciwka, która obserwuje go, gdy raczej skąpo ubrany gimnastykuje się na balkonie, lub liczne towarzyszki z jego wycieczek narciarskich lub kajakowych. Pewnie długo bym musiał słuchać tej listy, ale on tak się wzruszył, że po chwili – ku mojemu przerażeniu – zaczął śpiewać znaną rosyjską piosenkę „Oczy czarne”. Oszczędzę czytelnikom słuchania jego interpretacji, bo jego śpiewy są tylko trochę lepsze od występów sławnej Florence Foster Jenkins. Zamiast tego proponuję wysłuchanie innej wersji, raczej nietypowej:

Czytaj więcej...

Latające węże

Tak naprawdę, to latać potrafią tylko ptaki i nietoperze. Lecz są różne gatunki zwierząt, które mogą szybować. To znaczy – nie potrafią swobodnie wznieść się do góry, ale czasem przebywają znaczne odlegości w powietrzu, stopniowo opadając. Do tego typu stworzeń należą np. latające wiewiórki (polatuchy), skóroskrzydłe, niektóre jaszczurki i gekony, a także latające ryby. Trudno jednak wyobrazić sobie szybującego węża.

11-Waz-obrazek-1

Wężolot rajski

Czytaj więcej...

Czy można wskrzesić gołębia wędrownego?

Tytułowe pytanie jest trudne, pod wieloma względami. Spróbujemy tutaj podsumować kilka aspektów tego problemu. W ostatnich bowiem czasach, dzięki postępowi inżynierii genetycznej, pozytywna odpowiedź wydaje się coraz bardziej realna.

Właśnie minęło sto lat od momentu, gdy ostatni ptak z gatunku Gołąb wędrowny (Ectopistes migratorius, ang. Passenger pigeon), zakończył życie w ZOO w Cincinnati (dokładna rocznica przypadła 1 września 2014 roku). Była to samica, której nadano imię Martha. Przez ostatnie kilka lat swojego życia nie miała już towarzystwa osobników swojego gatunku. W wypchanej powłoce znajduje się ona obecnie w National Museum of Natural History w Waszyngtonie.

03-Passenger-pigeon-A

Gołąb wędrowny

Czytaj więcej...

Trochę o sowach, część 1

Chciałem początkowo zatytułować ten tekst “Wszystko o sowach”, ale takie zadanie wymagałoby napisania wielkiej monografii, może nawet wielotomowej. Nie posiadam do tego wystarczających kwalifikacji, ponadto nie mam zamiaru podawać tutaj wszystkich podstawowych informacji o różnych gatunkach sów; dane takie są powszechnie dostępne w literaturze, choćby w Wikipedii – polskiej i angielsko-języcznej. Ograniczę się głównie do ciekawostek. 

1-GHO-flying

 Puchacz wirginijski w locie

Czytaj więcej...

Ptaki biegające po wodzie

Dwa gatunki dużych ptaków wodnych – Perkoz wielki (Aechmophorus occidentalis, ang. Western grebe) oraz Perkoz żółtodzioby (Aechmophorus clarkii, ang. Clark’s grebe) potrafią chodzić, a właściwie biegać po wodzie. Mają przy tym złożone skrzydła, wykonują taki bieg tylko używając swoich stóp.

02-WC-grebes

Perkoz wielki (po lewej) oraz Perkoz żółtodzioby

Czytaj więcej...

Film “Dziobem i Pazurem”

Szanowni Państwo – Czytelnicy tej Witryny, zwani czasem Internautami.

Chciałbym zaproponować zajęcie się przyrodą, w szczególności zwierzętami. Jeśli moja sugestia spotka się z zainteresowaniem, będę co pewien czas umieszczał tu artykulik o faunie, często o ptakach, ale także o innych żywych stworach. Od kilku lat działam w podobny sposób na dwóch witrynach internetowych (forach – od “forum” w liczbie pojedynczej), ale więcej o tym wspomnę w przyszłości.

Czytaj więcej...